Ekonomi

Kamu ihalelerinde fiyat farkının ödenmesine ilişkin yeni düzenleme getirildi.

Kamu ihalelerinde bütünlüğün sağlanması ve uygulamada eşitliğin sağlanması için yeniden karar verildi.

Kamu ihalelerinde, sözleşme süresi 365 takvim gününü aşan hizmet alımlarında, fiyat farkının tüm girdiler için hesaplanacağına ilişkin düzenlemeye yer verilmesi zorunlu kılındı.

Yeni kararla Kamu İhale Kanununa göre ihale edilen mal ve hizmet alımlarında uygulanacak fiyat farkının asılları değiştirildi.

Zorluk

Buna göre, sözleşme süresi 365 takvim gününü aşan hizmet alımlarında tüm girdiler için fiyat farkının hesaplanacağına ilişkin idari şartname ve sözleşmelerde düzenleme yapılması zorunludur.

İşçilik fiyatındaki değişimden kaynaklanan fiyat farkı hesaplanacak

Sözleşme süresinin 365 takvim gününü aşmadığı ve işçi sayısının ihale dokümanında belirlendiği ve haftalık çalışma saatinin tamamının işletmede kullanılmasının öngörüldüğü hizmet alımlarında, fiyat farkının hesaplanmasına ilişkin düzenleme getirilecek. personel fiyatındaki değişiklikten kaynaklanmaktadır.

İdarelerin takdirine bağlı olarak

Fiyat farkının işçilik dışındaki diğer girdiler için de hesaplanacağına ilişkin düzenlemenin yer alması yönetimlerin takdirine bırakılmıştır.

Süresi 365 takvim gününü geçmeyen diğer hizmet alımlarında

Ayrıca, sözleşme süresi 365 takvim gününü aşmayan diğer hizmet alımları için, yönetimlerin takdirine bağlı olarak, fiyat farkının tüm girdiler için hesaplanacağına dair bir düzenlemeye yer verilebilir.

Hizmetin puanını artırma veya azaltma

Sağlık Başvuru Tebliğinde (SUT) yer alan puan birimleri üzerinden ihale edilen tanı ve tedavi hizmet alımlarında, hizmetin puanındaki artış veya azalma nedeniyle hizmet yapılmıştır.

CNG için EPDK tarafından yayınlanan fiyatlar esas alınacaktır.

Sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) alımlarında fiyat farkının hesaplanmasında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yayınlanan fiyatların kullanılması yönünde değişiklik yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu